Woda kokosowa – czy wśród wielu zalet są jakieś wady?

Woda kokosowa – czym jest?

Woda kokosowa to klarowny płyn znajdujący się w niedojrzałych kokosach. W miarę dojrzewania kokosa woda jest zastępowana przez miąższ kokosowy. Woda ta jest czasami nazywana zieloną wodą kokosową, ponieważ niedojrzałe kokosy mają zielony kolor.

Woda kokosowa różni się od mleka kokosowego. Mleko kokosowe produkowane jest z emulsji tartego miąższu dojrzałego kokosa.

Woda kokosowa jest powszechnie stosowana jako napój i jako roztwór do leczenia odwodnienia związanego z biegunką lub wysiłkiem fizycznym. Podaje się go również na wysokie ciśnienie krwi i poprawę wydajności ćwiczeń.

Jakie są korzyści z picia wody kokosowej?

Stanowi dobre źródło składników odżywczych i elektrolitów. Woda kokosowa pasuje zarówno do diety niskokalorycznej, jak i niskocukrowej, ponieważ zawiera tylko około 45 kalorii na szklankę i około 11 gramów cukru. Dodatkowo jest naturalnym elektrolitem, bogatym w potas, magnez, fosfor i inne pierwiastki.

Zalety wody kokosowej to:
– Wysoka zawartość potasu
– Niskokaloryczność
– Brak tłuszczu i cholesterolu
– Profilaktyka przeciwko kamieniom nerkowych
– Zdrowsza skóra

Wady wody kokosowej

Pomimo tego, że woda kokosowa jest niezaprzeczalnie źródłem wielu substancji odżywczych, to jak z każdą rzeczą, można przesadzić z jej ilością. Nadmierne spożywanie potasu może powodować pewne problemy trawienne, w tym biegunkę. Z tego powodu najlepiej pić wodę kokosową w ilości mniejszej od dwóch szklanek dziennie.

Świeża woda kokosowa to naturalny suplement, który zawiera wysoki poziom estrogenu. Zgodnie z tradycyjną wiedzą, Tajowie wierzą, że picie młodej wody kokosowej podczas menstruacji spowoduje zatrzymanie miesiączki, a także opóźni następny cykl.

Woda kokosowa – czy warto pić?

Woda kokosowa jest niskokaloryczna i lekka dla żołądka. Zawiera mnóstwo bioaktywnych enzymów, o których wiadomo, że ułatwiają trawienie i przyspieszają metabolizm. Im wyższe tempo przemiany materii, tym więcej spalanego tłuszczu. 

Krótko mówiąc, świeża woda kokosowa to zdrowy, pożywny napój. W związku z tym picie wody kokosowej wcześnie rano to idealny czas nie tylko na dostarczenie energii na cały dzień, ale także na odchudzanie.

Fotowoltaika w Polsce – 7 najczęściej powielanych mitów

Choć temat fotowoltaiki jest już znany wielu Polakom, to nadal sporo osób zetknęło się z różnymi mitami w tym zakresie. Niewiedza i powtarzanie dalej tego typu treści powoduje, że niektórzy konsumenci rezygnują z instalacji solarnych dla swojego gospodarstwa domowego. Dlatego nieprawdziwe informacje trzeba wyjaśniać i informować o rzeczywistym sposobie funkcjonowania paneli słonecznych, by każdy mógł cieszyć się prądem z naturalnego źródła. Jakie to są mity?

1. W Polsce jest za mało słońca

Jest to jeden z najczęściej powtarzanych w Polsce mitów o fotowoltaice. Zdaniem wielu osób w kraju, gdzie słońce świeci tak rzadko, fotowoltaika będzie w ogóle bezsensowne, jednak fotowoltaika w Polsce jest jak najbardziej korzystna. Panele solarne tworzą prąd przez cały rok, o ile nie są zawalone śniegiem przez długi czas. W dodatku za dnia i w sezonie letnim instalacja gromadzi tak dużo energii, że zapasy mogą z powodzeniem pokryć zapotrzebowanie na prąd w okresie jesienno-zimowym. 

2. Instalacja fotowoltaiczna jest za droga

Bardzo wysokie ceny systemu fotowoltaicznego to również często powtarzany mit w Polsce. Tymczasem wystarczająca dla większości gospodarstw instalacja, tworząca prąd do 5 kw, może kosztować nawet mniej niż 5000zł za jeden kW. Chociaż na ostateczną cenę wpływa jakość poszczególnych elementów systemu czy koszt montażu, to przeciętne gospodarstwo może bez problemu pozwolić sobie na taką instalację, szczególnie z pomocą rządowych programów dopłat i w formie płatności na raty.

3. Inwestycja fotowoltaiczna może się zwrócić dopiero po bardzo długim czasie

Trzeba pamiętać, że finalny moment, kiedy koszty poniesione na instalację solarną zaczną się zwracać, zależy od wielu czynników. Jednak w przypadku wybrania standardowej wielkości instalacji i normalnego użytkowania prądu, inwestycja zwraca się zwykle już po 5-6 latach, obserwując gwałtownie rosnące ceny prądu. Dlatego fotowoltaika w Polsce może być nawet bardzo opłacalna. W dodatku warto mieć na uwadze, że panele fotowoltaiczne nie zostały stworzone tylko z myślą o oszczędzaniu, ale przede wszystkim by ratować naturę przed zgubnym wpływem przemysłu energetycznego.

4. Fotowoltaika w Polsce wymaga otrzymania odpowiedniego zezwolenia

Wielu powiela też mit, według którego aby instalować panele PV, trzeba uzyskać stosowną zgodę. Jednak według zapisów prawa budowlanego, takie pozwolenie jest potrzebne dopiero wtedy, kiedy moc całej instalacji przekracza 50 kW. Natomiast przeciętne gospodarstwo domowe potrzebuje najczęściej maksymalnie 20 kW. 

5. Instalacja solarna wymaga wzmocnienia dachu

Jest to kolejny mit, ponieważ prawidłowo postawiony dach nie wymaga żadnego wzmacniania przed montażem przeciętnej wielkości instalacji solarnej. W razie niepewności w tym zakresie natomiast. można skorzystać z porady fachowców, którzy zbadają wytrzymałość poszycia dachowego.

Zalety i zastosowania wody kokosowej

Doskonale gasi pragnienie, świetnie smakuje i jest jednym z najzdrowszych napojów na świecie. O czym mowa? Oczywiście o wodzie kokosowej. Ten popularny w krajach tropikalnych napój stał się znany na całym świecie dzięki sportowcom, muzykom i gwiazdom kina. Co zatem sprawia, że warto się nią zainteresować?

Czym jest woda kokosowa?

Wodę kokosową uzyskuje się z jąder młodych, 5-7 miesięcznych kokosów. Drzewo pobiera z gleby wodę, która następnie wędruje przez całą jego długość, ostatecznie trafiając do owoców. W tym czasie jest wielokrotnie filtrowana i oczyszczana. Ma postać przeźroczystego płynu i delikatny orzechowy smak. W przeciwieństwie od mleczka kokosowego, nie zawiera tłuszczów, za to charakteryzuje się wysoką zawartością elektrolitów.

Dlaczego warto ją pić?

Woda kokosowa specjalna oferta ma wiele zalet:

– zawiera mało kalorii

– łagodzi skutki przedawkowania etanolu

– zawiera potas, składniki mineralne oraz witaminy

– jest naturalnym izotonikiem

– korzystnie wpływa na pracę serca i układu krwionośnego

– korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego, trawiennego oraz moczowego

– jest zdrowym zamiennikiem słodkich napojów

– świetnie nawadnia organizm

– zwiększa odporność organizmu

Dla kogo?

Dzięki dużej zawartości elektrolitów woda kokosowa doskonale uzupełnia niedobór składników mineralnych po aktywności fizycznej, dlatego idealnie nadaje się dla sportowców. W przeciwieństwie do napojów izotonicznych, jest całkowicie naturalna.

Woda kokosowa jest polecana także osobom narażonym na długotrwały stres. Znajdujący się w niej wapń pomaga zmniejszyć napięcie mięśniowe, natomiast magnez, nazywany czasem „relaksującym minerałem” oddziałuje na układ nerwowy i pomaga w tworzeniu serotoniny.

Napój ten jest dobry także dla osób cierpiących na anemię i niedobory potasu, oraz dla rekonwalescentów. Nie zawiera cukru, dzięki czemu jest odpowiedni dla cukrzyków, ani laktozy, mogą wiec spożywać go osoby z alergią na nią.

Woda kokosowa zawiera kwas laurynowy, czyli naturalny składnik mleka matki, dlatego mogą pić ją także dzieci.

Coś więcej niż napój?

Woda kokosowa ma znacznie więcej zastosowań. Jako kosmetyk świetnie wpływa na kondycję skóry, włosów i paznokci.  Jest używana jako tonik, oczyszcza skórę trądzikową, a nawet łagodzi poparzenia słoneczne. Nawilża włosy i skórę głowy, sprawia, że włosy są mocniejsze, błyszczące i dobrze odżywione. Działa przeciwalergicznie i przeciwzapalnie. Dzięki zawartości kinetyny (hormonu wzrostu) zapobiega procesom starzenia.

Inne spojrzenie na wodę kokosową, czyli co ciekawego można o niej jeszcze powiedzieć

– wodę kokosową wykorzystywano podczas II wojny światowej – podawano ją żołnierzom dożylnie, by przyśpieszyć proces regeneracji

– Madonna wykupiła fabrykę wody kokosowej, by mieć do niej stały dostęp

– przyśpiesza gojenie ran

– jest pod wieloma względami podobna do osocza ludzkiej krwi, dzięki czemu może być używana do transfuzji

Jakie zalety ma woda kokosowa?

Woda kokosowa jest w najprostszym możliwym ujęciu tropikalnym napojem, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Nikogo nie powinien dziwić wspomniany fakt, ponieważ wspomniany płyn pozyskiwany z owoców kokosa jest bogaty w następujące składniki mineralne: wapń, magnez, sód, potas. 

Właściwości wody kokosowej

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że woda kokosowa może przejawiać zarówno właściwości przeciwzapalne, jak i antyoksydacyjne. W jej składzie znajdują się bowiem przeciwutleniacze. Omawiany produkt może zatem przyczynić się do zmniejszenia tempa starzenia się komórek organizmu. Jest to możliwe dzięki redukcji wolnych rodników. 

Wartości odżywcze, witaminy oraz kalorie 

Woda kokosowa bez dodatku cukru w 95% składa się z wody. Należy mieć świadomość, że w 100 gramach produktu znajduje się 1 g błonnika, 0,2 g tłuszczu, 0,72 g białka oraz 3,71 g węglowodanów. Oznacza to tym samym, że 100 g produktu dostarcza organizmowi około 19 kcal. Ponadto w składzie wody kokosowej można znaleźć takie składniki mineralne, jak wapń, potas, sód, witaminę C, fosfor, żelazo czy witaminy z grupy B. 

Jakie kwestie wziąć pod uwagę przy wyborze omawianej wody kokosowej?

Obecnie w wodę kokosową można bez większego problemu zaopatrzyć się nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale również internetowych. Rekomendowane jest bardzo dokładne czytanie etykiet, a także stawianie na produkty, w których składzie znajduje się 100% wody kokosowej. Godny uwagi jest fakt, że cena omawianego produktu waha się od 8 do nawet 16 złotych za litr. 

Zastosowanie wody kokosowej w kosmetyce

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że systematyczne spożywanie wody kokosowej będzie oddziaływało na bardzo dobre nawodnienie organizmu, a także odpowiednie nawilżenie skóry. Godny uwagi jest fakt, że w ten sposób zyska ona zdrowy wygląd, a także elastyczność. Nie wszyscy wiedzą, że wodę kokosową stosuje się także jako składnik nawilżających kosmetyków przeznaczonych do twarzy, a także wpływających na poprawę kondycji skóry.